EmoSPARK – zdolność do odczytania ludzkich emocji

Inteligentne zbieranie informacji o naszym nastroju, samopoczuciu czy zwyczajnym zmęczeniu, właśnie stało się faktem. Dokonał tego sześcian o nazwie EmoSPARK. Dzięki niemu, już nic nie będzie takie samo, a przynajmniej nie powinno być.

emospark.com

Z pewnością, większość z was kojarzy film "Her", gdzie główny bohater kupuje komputer z ponadprzeciętnym oprogramowaniem. Samantha to system, który uczy się komunikować z człowiekiem, odróżniać jego emocje, a tym samym żywo na nie reagować.

System odzwierciedla więc potrzebę komunikacji człowieka samotnego, który zagubił się w nowoczesnym i funkcjonalnym świecie. Czy do tego zmierzamy?

Ciężko odnieść się do pragnień bohatera z filmu, co nie zmienia faktu, że namiastka wspomnianego oprogramowania/technologii jest już na wyciągnięcie ręki, a wszystko za sprawą EmoSPARK.

„A może chcesz obejrzeć film?”

Wyobraźmy sobie sytuację, w której po męczącym i ciężkim dniu wchodzimy do domu, a tam po chwili inteligentny sześcian, proponuje nam relaksującą muzykę, film, czy informuje nas o rzeczach istotnych – względnie poprawiających nasz humor. Rzekłbyś: „czysta abstrakcja!”. W moim odczuciu jest to bliska rzeczywistość, którą zapewni rozwój takich urządzeń jak EmoSPARK. Ciekawe spostrzeżenia, można odnieść po obejrzeniu filmu reklamującego główne możliwości wspomnianego sprzętu.

Kostka odczytując emocje, tak naprawdę nie korzysta z własnych kamer by ocenić stan domownika. Łączy się z dostępnymi urządzeniami, jak laptop, smartfon, tablet czy komputer osobisty. Wszędzie tam gdzie jest kamera, nastąpi ocena i analiza naszego samopoczucia.

Emocjonalny sześcian to zwykły (choć mały) komputer oparty o system Android w wersji 4.2.2. Producenci zdecydowali się na czterordzeniowy procesor taktowany 1.8 Ghz na jeden rdzeń. Dodatkowe 2 GB pamięci RAM oraz 8 GB pamięci wewnętrznej powinno spełnić podstawowe założenia twórców. EmoSPARK został wyposażony także w moduł Bluetooth 4.0 oraz standard Wi-Fi. Nie mogło także zabraknąć portów USB, microUB oraz wyjścia HDMI.

Zobacz również: Wideorecenzja: Sony Tablet P

Ciekawostką jest fakt, że urządzenie może zmieniać — poprzez wbudowane w obudowę diody – kolor, jest odzwierciedleniem stanu „samopoczucia” maszyny. Jest to nie tyle ciekawe, co interesujące rozwiązanie.

Zaplanowana kontrola?

Sprzęt zbierający informacje o naszym samopoczuciu, czyli de facto rejestrującym nasze zachowanie, w dobie dzisiejszych informacji jest dość niebezpiecznym posunięciem. Zapewnienia twórców o bezpieczeństwie, tak naprawdę nic nie dają, bo pełno jest ich w naszym inwigilowanym świecie.

Oczywiście, można posunąć się do stworzenia jeszcze większej teorii spiskowej, choć osobiście twierdzę, że w przypadku niskobudżetowego projektu nie ma to najmniejszego sensu.

Zainteresowani mogli wesprzeć projekt na portalu Indiegogo, gdzie można było kupić go już za 249 dolarów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Porozmawiajmy o grach! PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza Inteligentne zegarki... jeszcze będą piękne! Inwigilacja? Okey, no problem Wise Button – bezprzewodowy asystent Lego Cubestormer. Zanim przeczytasz te słowa, robot ułoży kostkę Rubika! Piłkarski powrót do przyszłości Steam Controller się zmienił. I już prawie niczym nie różni się od zwykłych padów Monitor ultrapanoramiczny – dlaczego proporcje 21:9 są epickie i Kowalski (ze)chce je mieć? Wyłączyć świat – testujemy słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu Kontroler konsoli Amazonu coś nam przypomina. I chyba nie jest aż tak bardzo wygodny Gdzie kupować w Internecie? Milion Polaków wybrało najlepsze sklepy Jedna ładowarka do wszystkich telefonów? To wcale nie jest taki świetny pomysł Wello. Obudowa będąca... prywatnym lekarzem Razer Blade 14 - jest moc! Ultrabook, który może zastąpić desktopa Oferują Wam darmowy Internet? Lepiej dokładnie sprawdźcie, o co chodzi Już w przyszłym tygodniu zobaczymy wirtualną rzeczywistość w wydaniu Sony? LuMini. Żarówka też jest smart! Specjalny Android na urządzenia noszone? Chińscy gracze w natarciu: MEIZU MX3 PaperTab. „Papierowy” tablet przyszłości LifeHub. WSZYSTKO w jednym urządzeniu. Genialny koncept! Twój komputer cię nie pokocha, bo i niby dlaczego by miał?

Popularne w tym tygodniu:

Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata To nie tak, jak myślisz. Obalamy 4 popularne mity o sztucznej inteligencji Europejscy politycy celnie punktują Zuckerberga. Tylko niewiele z tego wynika Komputer, który zmieścisz w kieszeni. Miniaturowy Mi MiniPC zaskakuje możliwościami Brogan BamBrogan – zapamiętajcie to imię. Były współpracownik Elona Muska rzuca mu wyzwanie Huawei P9 lite - trwałość i nowoczesność