PrioVR – kostium dla prawdziwego gracza

Rozszerzone uczestnictwo w wirtualnej rzeczywistości, jeszcze jakiś czas temu było marzeniem nierealnym do osiągnięcia. W dobie dzisiejszej techniki, możemy mieć nadzieję na to, że uczestnictwo w grach przeniesie się na nowy i zupełnie zaskakujący wymiar, a wszystko za sprawą kostiumu do gier - PrioVR.

priovr.com

Nadzieja, że w przyszłości uda się skonstruować narzędzie do „urealistycznienia” wirtualnej rozgrywki towarzyszyła nam od długich lat. Realizacja pomysłu spotkała się z kilkoma ciekawymi, aczkolwiek nie do końca udanymi koncepcjami.

Konstrukcja „urządzenia” jakim jest kostium PrioVR, pozwala wcielić się w postać widoczną na ekranie naszego telewizora lub komputera.

Spróbuj wyobrazić sobie sytuację, w której to ty sprawujesz kontrolę nad poczynaniem naszego bohatera. Każdy ruch, czy reakcja jest częścią rzeczywistego i wirtualnego świata. Ruch nogą lub ręką, idealnie odwzorowany za pośrednictwem czujników bez typowego dla kamer opóźnienia, utrzymałby uczucie realnego przebiegu wydarzeń. Czy „realistyczna” i tym samym wirtualna rozgrywka jest w ogóle możliwa?

Kostium inny niż wszystkie

Wielu z nas posiada w domu namiastkę funkcji, które w pewnym sensie oddają klimat PrioVR. Chodzi oczywiście o konsolę Xbox oraz przystosowaną do niej kamerę Kinect – PlayStation Move nie wlicza się do porównania. Nie jest to pod względem technicznym, żadna konkurencja dla opisywanego kostiumu gracza, daje jednak pewien podgląd na to, w jaką stronę mogą iść gry wideo i w jaką najprawdopodobniej pójdą. Potencjał jest naprawdę olbrzymi.

Zobacz również: Test: Hero GoPro

PrioVR oferuje znacznie więcej niż jakikolwiek powstały dotąd system precyzyjnego odwzorowania ruchu – przynajmniej jeżeli chodzi o domowe zastosowanie. Kostium składa się z kilkunastu czujników, które monitorują ruchy gracza, przekładając je z wyjątkową dokładnością na kierowaną przez niego postać w grze.

YETI Technology (twórca czujników) rozważa wprowadzenie na rynek, aż trzech wersji produktu: Lite, Core oraz Pro. Każda z wersji będzie różnić się ilością czujników (8, 12 oraz 17), które rozmieszczone są zarówno na rękach, korpusie, nogach czy nawet czole.

Ciekawostką jest fakt, że urządzenie doskonale współgra z OculusRift, o czym świadczy poniższy film, z testowej rozgrywki.

Rozszerzona wirtualna rzeczywistość

Kostium PrioVR jest sprzętem dokładnym, precyzyjnym, a w połączeniu z innym gadżetem (OculusRift) po prostu bajecznym w zastosowaniu. Nie dziwi więc uzyskane wsparcie finansowe w serwisie Kickstarter. Projekt jest już w realizacji, choć ja mam pewne obawy.

Potencjał niewykorzystany jest straconym. Wiele projektów miało szansę zaistnieć w świecie wirtualnej rozrywki, rozszerzając ją o kilka funkcji lub możliwości. Nie wszyscy byli jednak gotowi, by równie ochoczo je przyjąć, dlatego część z pomysłów, nigdy nie doczekała się realizacji w kontekście gotowego produktu. Mam jednak nadzieję, że z PrioVR będzie inaczej.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Jak prasa pisała o Internecie w 1988 roku? Porozmawiajmy o grach! Wise Button – bezprzewodowy asystent Steam Controller się zmienił. I już prawie niczym nie różni się od zwykłych padów Monitor ultrapanoramiczny – dlaczego proporcje 21:9 są epickie i Kowalski (ze)chce je mieć? Wyłączyć świat – testujemy słuchawki z aktywnym tłumieniem hałasu Kontroler konsoli Amazonu coś nam przypomina. I chyba nie jest aż tak bardzo wygodny Gdzie kupować w Internecie? Milion Polaków wybrało najlepsze sklepy Jedna ładowarka do wszystkich telefonów? To wcale nie jest taki świetny pomysł Wello. Obudowa będąca... prywatnym lekarzem Razer Blade 14 - jest moc! Ultrabook, który może zastąpić desktopa Oferują Wam darmowy Internet? Lepiej dokładnie sprawdźcie, o co chodzi Już w przyszłym tygodniu zobaczymy wirtualną rzeczywistość w wydaniu Sony? LuMini. Żarówka też jest smart! Specjalny Android na urządzenia noszone? Chińscy gracze w natarciu: MEIZU MX3 PaperTab. „Papierowy” tablet przyszłości LifeHub. WSZYSTKO w jednym urządzeniu. Genialny koncept! Twój komputer cię nie pokocha, bo i niby dlaczego by miał? Świat rodem z Orwella. Tak będzie wyglądał Internet w 2025 roku? Człowiek wygrał z robotem, ale nie takiego starcia się spodziewaliśmy Czemu inteligentne zegarki są... brzydkie? PonoPlayer. Znany muzyk twierdzi, że liczy się tylko jakość Smartwatch Neptune Pine. Zegarek doskonały?

Popularne w tym tygodniu:

Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata To nie tak, jak myślisz. Obalamy 4 popularne mity o sztucznej inteligencji Europejscy politycy celnie punktują Zuckerberga. Tylko niewiele z tego wynika Komputer, który zmieścisz w kieszeni. Miniaturowy Mi MiniPC zaskakuje możliwościami Brogan BamBrogan – zapamiętajcie to imię. Były współpracownik Elona Muska rzuca mu wyzwanie Huawei P9 lite - trwałość i nowoczesność